City Boards & Committees

City of Watertown residents are invited to become involved in local government by serving on citizen boards, commissions or committees.  The City of Watertown benefits from the knowledge, experience and expertise of its civic-minded citizens via commission or committee recommendations to the City Council.

Board and commission positions are voluntary and appointed by the Mayor and City Council. The time commitment for each board/commission varies.  Preparation for some meetings may require additional time obligations. Once appointed, attendance at all regularly scheduled meetings is critical.  Contact City Hall at 920-262-4000 if you are interested on serving on any of the boards, commissions or committees listed below:

 

 

Airport Commission
Meets Second Wednesday of Month at 5:15 pm.
6 Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Ken Berg, Ald.  327 S. Concord Avenue   4/1/19  920-988-3249 
Tom Finnel 510 Oak Park Avenue Partial 6/1/23 920-261-5712 
Dave Lang 617 Sweet Briar Lane 1st 6/1/20 920-262-2055 
Dr. Terry Turke 1301 Richards Avenue 3rd 6/1/21 920-261-2020 
David Lau 408 Riverwood Court
1st 6/1/22 262-470-0379
Bill Berger 202 Lounsbury Street   1st 4/1/22 920-988-6210
Tom Klug   401 Riverwood Court 1st 8/1/22 920-285-4777
Jeffrey Baum 1515 Oconomowoc Avenue   Manager 920-261-6651
Jaynellen Holloway 106 Jones Street   City Engineer 920-262-4050

 

 Top

Board of Review
Board of Review reviews assessment rolls for real estate and personal property, hears testimony from property owners objecting to property assessments and makes determination of appropriate assessment based on testimony from assessor and property owner. 
Name  Address  Term Exp.  Phone 
Steve Zgonc, Alderperson   1318 Heritage Court  4/19 920-261-2918
Linda Kilps, Alderperson 1211 Western Ave. 4/19 920-918-1802
Tom Finnel 510 Oak Park Ave. 1/1/20  920-261-5712
Ron Krueger 1408 S. Third St. 5/1/19 920-261-0766 
John David 1201 Richards Ave. #F   Mayor 920-262-4000 

Top

Branding Committee
Two Year Term

 Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone
 Emily McFarland  1406 Wedgewood Dr.  3  1/1/19  920-988-5874
 Linda Kilps 1211 Western Ave  2  1/1/19  920-918-1802
 Jaynellen Holloway  106 Jones St.  2  1/1/19  920-262-4050
 Melissa Lampe 400 N. Washington St.  1  1/1/19  920-390-2061
 Susan Dascenzo  519 E. Main St.  2  1/1/19  920-261-6320
 Cassandra Schug  111 Dodge St.  2  1/1/19  920-262-1460
 Tina Crave  125 Hospital Dr.  2  1/1/19  920-262-4358
 Joy Caine  1020 Hill St.  2  1/1/19  920-206-4663
 Robin Kaufmann 519 E. Main Street  1  1/1/19  920-261-6320

Cable TV Regulatory Board
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Bentley Wolfe  1428 S. Third Street  1st 10/1/20 920-226-9347
Emily Krueger 709 N. Water Street 4th 10/1/21  920-261-0261 
Ora Kuckkan 914 Reinhold Street 3rd  10/1/21  920-261-5202 
Ray Bezanson  215 S. Eighth Street 2nd 10/1/19  920-285-1551 
Carol Ruffin 714 N. Church Street 1st 10/1/19  920-262-0885 
Karen Huismann   Cable Coordinator      920-262-4021 

 
City Wide Bicycle & Pedestrian Path Task Force

Name  Address  Phone 
Dale Oestreich  501 N. Washington Street 920-261-7019
Jason Widiker 131 Hall Street 608-395-8450 
Jay Haberkorn, Eng. Project Manager 106 Jones Street 920-262-4047 
Carol Quest, Health Officer 515 S. First Street 920-262-8090 
Kurt Larsen, Ald. 1208 S. Third Street 920-262-2083
Augie Tietz, Ald. 507 S. Washington Street 920-261-3740 
Rod Laudenslager 509 Cole Street 920-285-1740
John David, Mayor 106 Jones Street 920-262-4000
Jaynellen Holloway, City Engineer 106 Jones Street 920-262-4050
Andrew Beyer, Civil Staff Engineer 106 Jones Street 920-262-4052
Tim Roets, Police Chief 106 Jones Street 920-206-4215

 Top

 

Top

County Supervisors for Watertown Area Districts of Dodge County
District  Name  Address  Phone 
20  Jeff Berres    N330 County Rd. QQ    920-988-3652 
21  Cathy Houchin    604 Long St.  920-261-0764 
22  Mark Roesch 207 Emerald Street  920-261-1275 
23  David Frohling  515 Oak Park Ave.  920-261-1589 

 Top

County Supervisors for Watertown Area Districts of Jefferson County 
District  Name  Address  Phone 
Greg David  W4512 Riverdale Ln.  920-262-9996 
Augie Tietz  507 S. Washington St.    920-261-3740 
James Braughler    812 Cole St.  920-342-4758 
Dan Herbst 1008 Clark Street 920-261-9183 
Dwayne Morris  123 Riverlawn Ave.  920-246-4587 
Michael Wineke 733 Willow Creek Pkwy 920-261-3265

   Top

Economic Revolving Loan Committee
Term Indefinite
Name  Address  Phone 
Rose Simon-Silva 106 Jones Street  920-206-4201 
Karen Kaddatz  1201 Richards Ave., #E  920-261-6686 
Bruce Kasten  1109 Jones Street  920-261-8720 
Brian Konz  514 Oak Park Avenue  920-261-4574 
Elissa Meltesen  106 Jones Street  920-262-4007 
Tom Finnel  510 Oak Park Avenue  920-261-5403 
"Vacant"       

   Top

Ethics Board
(3 Year Term)
Name  Address  # Term Term Expires Phone 
Mike Nienow 1348 Windsor Circle 1st 10/01/20 920-261-2218
Kathie Bergen 902 Fox Creek Drive, #6   1st 10/01/20 262-853-9312
Wendy Pliska    809 Fieldcrest Court  1st 10/01/20 414-687-1096


Family Center Board
One Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Steve Zgonc, Alderperson    1318 Heritage Court    4/1/19 920-261-2918 
Carol Quest  1220 Allermann Dr.  18th 8/1/19 920-261-1762 
Kraig Biefeld 106 Jones Street   1st 8/1/19 920-206-4240 
 

 Top

Finance Committee
One Year Term
Name  Address  District  Phone 
John David, Mayor  1201 Richards Ave., #F    Chairperson by Ordinance  920-261-1287 
Emily McFarland 1406 Wedgewood Dr. 1st 920-988-5874
Rick Tortomasi 315 Creekside Ct. 2nd  262-544-5373 
Ken Berg 327 S. Concord Ave. 3rd 920-988-3249 
Linda Kilps 1211 Wester Avenue   9th  920-918-1802 
 

 Top

Health Board
Click here for a description of the responsibilities of the Health Board
Three Year Term
Name  Address  Term Exp.   Phone 
Kurt Larsen, Alderperson    1208 S. Third Street   920-262-2083 
Steve Zgonc, Alderperson 1318 Heritage Court      920-261-2918 
Andrea Turke  521 Carl Schurz Drive    6/1/20  920-261-8116 
Dr. Donene Rowe  1208 Schiller Street  12/01/20   
Ann Nienow  636 Mary Knoll Lane  3/1/19  920-261-8093 
 

 Top

Historic Preservation Commission
The Watertown Historic Preservation & Downtown Design Commission oversees beautification projects within the Main Street Historic District.  It is comprised of 7 members with experience in historic preservation, art and design.  The commission is available to assist any downtown property or business owner interested in improving the look of their storefront or building.  The Commission also works city-wide to promote historic preservation awareness through education and the creation of additional historic districts.  For more information regarding the Commission please call Melissa Lampe at (920) 390-2061 or e-mail:  melissa.lampe@charter.net
Three Year Term 
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Jill Nadeau 205 S. Washington Street 1st 12/1/20  920-285-1986 
Alice Mirk 811 Harvey Avenue 2nd  12/1/20 920-261-1568 
Melissa Lampe 400 N. Washington Street 3rd 12/1/20  920-261-1473 
Ellen Klaus 207 Riverlawn Avenue 1st 12/1/18  920-261-6565
Dionne Kelm 924 Labaree Street 2nd 12/1/19 920-261-1195 
Michael Opager 811 S. Seventh Street 1st  12/1/19  920-261-3857 
Steven Board 1019 Boughton Street 1st 12/1/19  920-390-2061 
Jacob Maas 106 Jones Street Zoning Administrator   920-262-4041



Housing Authority
The Housing Authority administers and maintains 78 public housing units; 55 elderly/disabled and 23 family units.  Public housing is a federal program that allows tenants to pay 30% of their income for rent.  The CDA operates this program under an Annual Contributions Contract with the U.S. Department of Housing and Urban Development (HUD).
5 Year Term
Meets Third Thursday of the Month at 5:30 p.m. - Johnson Arms
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Michelle Malmstrom  201 N. Water St., Apt. 209   partial 8/1/19 920-747-0854 
Paul Barnes  942 Liberty Lane 1st  8/1/19  920-342-8813 
Robert Stocks 911 Shamrock Lane 1st 8/1/20  920-206-6604
Jim Braughler  812 Cole St. 1st 8/1/22  920-342-4758
Judy Bear 1501 Randolph St. 1st  8/1/22 920-261-5765
Tammy Kasten 1024 Boughton St.    Exec. Dir.  920-261-7795 

 Top

Humane Officers

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Scott Kind 106 Jones Street   Indefinite  920-261-6660 
Austin Boinski 106 Jones Street Indefinite 920-261-6660

 

  Top

Representative to the Jefferson County Economic Development Consortium

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Augie Tietz    507 S. Washington Street    Indefinite  920-261-3740 

 

 Top

Library Board
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Rick Tortomasi, Alderperson 315 Creekside Court 1st 4/1/19 262-544-5373
Karrie Uttech 28 Stimpson Street 2nd 7/1/20 920-262-6182
Rebecca Mankins 103 West Haven Drive 2nd 7/1/20 262-844-4123
Kim Rahfeldt 1626 Country Club Lane partial 7/1/20 920-245-1102
Jonathan Lampe 400 N. Washington Street partial 7/1/21  920-390-2061
Erin O'Neill 209 Derby Lane partial 7/1/19 920-261-0601
Dan Olejniczak 326 N. Montgomery Street 1st 7/1/19  920-261-8359
Mike Kujawski 705 Cobblestone Way 1st 7/1/19 920-262-2944
Cassandra Schug    111 Dodge Street    Indefinite  920-262-1460 
 

  Top

Licensing Board
The Licensing Board approves applications for all types of liquor licenses.  These include beverage operator, bars/restaurants, grocery stores, gas stations and various special events that occur within the City.
Meets Wednesdays Before Second Council Meeting at 4:15 p.m.
Name  Address  Term Exp.  Phone 
John David, Chairperson    1201 Richards Ave., #F  4/19 920-261-1287 
Elissa Meltesen, Secretary    106 Jones Street  Indefinite  920-262-4007 
Bill Maron, Ald.  701 Crestview Drive  4/19 920-253-0612
Augie Tietz, Ald.  507 S. Washington Street 4/19 920-261-3740
Cindia Cameron 307 1/2 E. Main Street    6/19  920-545-9400
Steve Hepp 1609 River Drive 6/19  920-262-0276 
Tim Roets, Advisor  2 Park View Lane Indefinite  920-262-4003 
Rose Simon-Silva, Advisor  106 Jones Street  Indefinite  920-206-4201 
 

  Top

City Council Representative to Main Street Board

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Linda Kilps, Alderperson    1211 Western Avenue 4/19 920-918-1802

 

  Top

Park, Recreation & Forestry Commission 
Park, Recreation & Forestry Commission plans and approves Parks and Recreation programs, administers the budget, recommends to the Common Council all major purchases, and submits ordinances and resolutions for managing Parks and Recreation programs.
Three Year Term
Meets First Monday of Month at 4:30 p.m.
Name  Address  Term # Term Exp. Phone 
Augie Tietz, Alderperson/President    507 S. Washington Street    1st 4/1/19 920-261-3740 
Tom Hahn 1318 Louisa Street 3rd 5/1/20 920-262-2345
Brad Blanke 114 N. Tenth Street 2nd 5/1/20 920-285-5185
Dan Olejniczak, Vice Chair 326 N. Montgomery Street 2nd 5/1/21 920-285-0686
Peter Kelm 924 Labaree Street 3rd 5/1/21 920-261-1568
Brad Clark 802 Hill Court 2nd 5/1/21 920-390-9411
Brian Konz 514 Oak Park Avenue 1st 5/1/19 920-261-4574
 

   Top

Plan Commission
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
John David, Chairperson  1201 Richards Ave., #F    Mayor   920-261-1287 
Jaynellen Holloway    106 Jones Street Engineer    920-262-4050
Jacob Maas 106 Jones Street Zoning   920-262-4041
Mike Slavney (non-voting)   106 Jones Street  Planner   920-262-4040 
Rick Tortomasi, Alderperson 315 Creekside Court   4/1/19 262-544-5373
Steve Board 1019 Boughton Street  1st 5/1/21 920-285-7858
Augie Tietz (President Park/Rec Comm.) 507 S. Washington Street 1st 5/1/19 920-261-3740
Sherry Cira 907 E. Division Street 1st 5/1/19 920-206-2045
Tony Arnett 408 S. Washington Street  2nd 5/1/19 920-261-5789
 

   Top

Police And Fire Commission
Five Year Term
Meets Second Monday at 4:30 p.m.
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Tom Godfroy 213 Norma Drive    3rd 5/1/22 920-261-5606
Jim Schildbach, Vice Chairperson  506 Clovercrest Court 2nd 5/1/23 920-261-3271
Brad Kuenzi 1406 Richards Avenue 1st 5/1/19 920-539-5392
Kelly Kwapil, Secretary 1121 Bayberry Drive  3rd 5/1/20 920-261-2907
Jean Tortomasi, Chairperson 315 Creekside Court 1st 5/1/21 262-470-7842 
 

   Top

Public Safety & Welfare Committee

Name  Address  District  Phone 
Emily McFarland  1406 Wedgewood Dr. 1st 920-988-5874
Kurt Larsen  1208 S. Third St. 4th 920-262-2083 
Steve Zgonc 1318 Heritage Ct. 5th 920-261-2918
Tim Raether, Chairperson 1105 N. Fourth St. 6th 920-262-3398

 

  Top

Public Works Commission

Name  Address  District  Phone 
Rick Tortomasi 315 Creekside Ct. 2nd 262-544-5373
Kurt Larsen 1208 S. Third St. 4th 920-262-2083
Tim Raether 1105 N. Fourth Street 6th 920-262-3398
Bill Maron, Chairperson  701 Crestview Drive  8th  920-253-0612 
Dave Frohling, Citizen Member 515 Oak Park Avenue Partial 920-261-1589

 
Redevelopment Authority
Click here to be redirected to the Redevelopment Authority web site
Five Year Term

Name  Address  Term Expires  Phone 
Ken Berg, Ald. 327 S. Concord Avenue 4/19 920-988-3249
Bill Maron, Ald. 701 Crestview Drive 4/19 920-253-0612
Brad Kuenzi 1406 Richards Avenue 1/19 920-539-5392
Dave Zimmermann 507 N. Votech Drive 1/19 920-261-4342 
Matt Zastrow 1204 Meadowbrook Drive 1/20 920-220-9119
Rob Marchant 607 Green Ridge Circle 1/21 608-209-5236
Nate Salas 821 Pheasant Run 1/22 920-262-4161
       
Non-voting Members      
       
Ex-Officio City Clerk/Treasurer Elissa Meltesen   920-262-4007
Zoning Administrator Jacob Maas   920-262-4041
Redevelopment Resources Consultant Kristen Fish, Executive Director   715-581-1452
 

   Top

Site Plan Review Committee
 
Name  Address  Title  Phone 
John David  1201 Richards Ave., #F  Mayor  920-261-1287 
Jaynellen Holloway  106 Jones Street  Engineer    920-262-4050 
Jacob Maas 106 Jones Street  Zoning Administrator 920-262-4041
Pete Hartz 800 Hoffmann Drive  Interim Water Sys. Mgr.    920-262-4085
Curt Kleppin 106 Jones Street  Captain, Police Dept.    920-262-4002 
Mike Slavney Vandewalle & Assoc.  Planner   
Tim Gordon 106 Jones Street  Assistant Fire Chief  920-261-3610 
 

(Park & Recreation Director, Health Officer or designee may also be included.)

Tourism Commission
One Year Term

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Aaron David 306 E. Madison Street 2/15/21 920-261-5142
Kevin Clifford 115 W. Main Street 2/15/21 920-261-4949
Linda Werth 919 Charles Street 2/15/21 920-261-2796
Cheryl Mitchell 101 Aviation Way 2/15/19 920-262-1910
Randy Wojtasiak 514 S. First Street 2/15/19 920-262-8080
Peter Wright 745 W. Main Street  2/15/19 920-261-9300
       
Non-voting Member      
Ken Berg, Ald. 327 S. Concord Ave 4/2019 920-988-3249

 

 

    Top

Transit Commission
The Transit Commission bids and awards the City's taxi service provider contract, reviews operations of the shared-ride taxi service, hears citizen complaints and reviews and recommends taxi rates.
Four Year Term
 
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Tim Raether     1105 N. Fourth Street 1st  4/1/19  920-262-3398
Roger Herbert 1502 Utah Street 2nd 5/1/21 920-253-7373
David Morstad 405 Wild Flower Lane 1st  10/1/19 920-261-9743
Jennie Fox 514 S. First Street  1st 10/1/20 920-262-8095
Laurie Grosenick 1310 Hutson Drive Partial 10/1/20 920-261-8561
Karl Schulte 735 Madison Ave., Fort Atkinson Manager  261-7433 or   920-563-2200, ext. 3
 

 Top 

Weed Commissioner

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Randy Franks  811 S. First Street  Indefinite  920-262-4080, ext. 3

    
Top

Zoning Board of Appeals
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Steve Jones 615 Labaree Street  1st 2/1/20 920-390-2927 
Brad Blanke 114 N. 10th Street 2nd 2/1/21 920-285-5185
Mike Rollert, V. Chr. 310 Lauren Lane 1st 2/1/21 920-988-8204
Peter Lehmann     1118 Ruth Street  2nd 2/1/19 920-206-5510
Jim Freres, Chr.  1327 Center Street 2nd 2/1/20 920-988-7436
 ALTERNATES        
Paul Dettman 223 E. Spaulding Street    2nd 2/1/18 920-261-1166