City Boards & Committees

City of Watertown residents are invited to become involved in local government by serving on citizen boards, commissions or committees.  The City of Watertown benefits from the knowledge, experience and expertise of its civic-minded citizens via commission or committee recommendations to the City Council.

Board and commission positions are voluntary and appointed by the Mayor and City Council. The time commitment for each board/commission varies.  Preparation for some meetings may require additional time obligations. Once appointed, attendance at all regularly scheduled meetings is critical.  Contact City Hall at 920-262-4000 if you are interested on serving on any of the boards, commissions or committees listed below:

 

 

Airport Commission
Meets Second Wednesday of Month at 5:15 pm.
6 Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp. Phone 
Bob Wetzel, Ald. 920 South Street Ald. 4/23 920-342-9528 
Tom Finnel 510 Oak Park Avenue 1st 6/23 920-261-5712 
Steve Board 1019 Boughton Street 1st 10/26 920-285-7858
Dr. Terry Turke 1301 Richards Avenue 4th 6/27 920-261-2020 
Sean Lapp 704 Autumn Crest Drive partial 6/27 920-206-1798
Bill Berger 202 Lounsbury Street   1st 4/22 920-988-6210
Tom Klug   401 Riverwood Court 1st 8/22 920-285-4777
Jeffrey Baum 1515 Oconomowoc Avenue Manager Indefinite 920-261-6651
Jaynellen Holloway 106 Jones Street City Engineer Indefinite 920-262-4050

 Top

Board of Review
Board of Review reviews assessment rolls for real estate and personal property, hears testimony from property owners objecting to property assessments and makes determination of appropriate assessment based on testimony from assessor and property owner. 
Name  Address  Term Exp  Phone 
Fred Smith, Ald. 903 Edgewater Ct 4/23 920-285-0112
Jim Romlein,  Ald. 1042 Richards Ave 4/23 920-262-8000
Tom Finnel 510 Oak Park Ave. 1/23 920-261-5712
Stephen Simpson 110 N. Third Street 5/22 920-262-2150 
Emily McFarland 106 Jones Street Mayor 920-262-4000 

Top

 
City Wide Bicycle & Pedestrian Path Task Force

Name  Address  Phone 
Dale Oestreich  501 N Washington Street 920-261-7019
Jason Widiker 131 Hall Street 608-395-8450 
"Vacant"    
Carol Quest, Health Officer 515 S First Street 920-262-8090 
Bob Wetzel, Ald. 611 S Fifth Street 920-261-8932
Eric Schmid, Ald. 605 Lafayette Street 920-245-5114
Rod Laudenslager 509 Cole Street 920-285-1740
Emily McFarland, Mayor 106 Jones Street 920-262-4000
Jaynellen Holloway, City Engineer 106 Jones Street 920-262-4050
Andrew Beyer, Assist. City Engineer 106 Jones Street 920-262-4052
Robert Kaminiski, Police Chief 106 Jones Street 920-206-4218

 Top

County Supervisors for Watertown Area Districts of Dodge County
District  Name  Address  Phone 
20  Jeff Berres    N330 County Rd QQ    920-988-3652 
21  Cathy Houchin    604 Long Street 920-261-0764 
22  Mark Roesch 207 Emerald Street  920-261-1275 
23  David Frohling  515 Oak Park Ave 920-261-1589 

 Top

County Supervisors for Watertown Area Districts of Jefferson County 

District  Name  Address  Phone 
Timothy Mileke 122 N Washington Street 920-219-2987 
James Braughler    812 Cole Street 920-342-4758 
Dan Herbst 1008 Clark Street 920-261-9183 
Dwayne Morris  123 Riverlawn Avenue 920-246-4587 
Michael Wineke 733 Willow Creek Pkwy 920-261-3265
   Top
 
Family Center Board
One Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Dana Davis 1305 Meadowbrook Dr.  Ald. 4/23 920-248-2524
Carol Quest  515 S First Street  21st 8/22 920-206-8090 
Anthony Rauterberg 106 Jones Street  1st 8/22 920-206-4240 
Laci Cummings 515 S First Street 2nd 8/22 920-206-4251
 

 Top

Finance Committee
One Year Term
Name  Address  District  Phone 
Emily McFarland, Mayor  106 Jones Street   Chair by Ordinance  920-262-4000 
Dana Davis, Ald. 1305 Meadowbrook Dr.  1st 920-248-2524
Chris Ruetten, Ald. 20 Park View Lane 3rd 608-219-3797 
Dan Bartz, Ald.  611 S Fifth Street 4th 920-261-8932
Jonathan Lampe, Ald. 400 N Washington  2nd 920-248-0656 
 

 Top

Health Board
Click here for a description of the responsibilities of the Health Board
Three Year Term
Name  Address  Term Exp.   Phone 
Jonathan Lampe, Ald. 400 N Washington 4/23 920-248-0656
Fred Smith, Ald. 903 Edgewater Ct 4/23 920-285-0112
Andrea Turke  521 Carl Schurz Drive    12/23  920-261-8116 
Dr. Donene Rowe  1208 Schiller Street  12/23  262-472-1300
Patricia Gedemer 612 Bridlewood Lane  12/22 414-520-0775
 

 Top

Historic Preservation & Downtown Design Commission
The Watertown Historic Preservation & Downtown Design Commission oversees beautification projects within the Main Street Historic District.  It is comprised of 7 members with experience in historic preservation, art and design.  The commission is available to assist any downtown property or business owner interested in improving the look of their storefront or building.  The Commission also works city-wide to promote historic preservation awareness through education and the creation of additional historic districts.  For more information regarding the Commission please call Melissa Lampe at (920) 390-2061 or e-mail:  melissa.lampe@charter.net
Three Year Term 
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Jill Nadeau 205 S. Washington Street 2nd 12/23  920-285-1986 
Candy Stramara 1331 Windsor Circle 1st 12/23 920-988-0683 
Melissa Lampe 400 N. Washington Street 4th 12/23  920-342-3623 
Ellen Klaus 207 Riverlawn Avenue 3rd 12/21  920-261-6565
Michael Trego 115 N Maple Street Partial 12/22 262-443-3265 
Barry Ashenfelter 1015 Labaree Street 1st  12/22 920-261-0036
Steven Board, Chair 1019 Boughton Street 2nd 12/22 920-390-2061 
Jacob Maas 106 Jones Street Zoning Administrator  Indefinite 920-262-4041

Housing Authority
The Housing Authority administers and maintains 78 public housing units; 55 elderly/disabled and 23 family units.  Public housing is a federal program that allows tenants to pay 30% of their income for rent.  The WHA operates this program under an Annual Contributions Contract with the U.S. Department of Housing and Urban Development (HUD).
5 Year Term
Meets Third Thursday of the Month at 4 p.m. - Johnson Arms
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Michelle Malmstrom  201 N Water St, Apt 209   1st 8/1/24 920-747-0854 
"Vacant"        
Robert Stocks 911 Shamrock Lane 2nd 8/1/25  920-206-6604
Jim Braughler  812 Cole Street 1st 8/1/23  920-342-4758
Judy Bear 1501 Randolph Street 1st  8/1/25 920-261-5765
Tammy Kasten 1024 Boughton Street  2nd Exec Dir  920-261-7795 

 Top

Humane Officers

Name  Address  Term Exp . Phone 
Ryan Abbott     106 Jones Street Indefinite 920-261-6660
Landon Muehlenkamp     106 Jones Street Indefinite 920-261-6660
Scott Kind 106 Jones Street   Indefinite  920-261-6660 

  Top

Library Board
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Sarah Oudenhoven W7932 Provimi Road 1st 4/25 920-253-1944
Kate Lapin 1216 Richards Avenue 1st 7/23 920-253-9947
Mariela Rodriguez 1023 W Main Street partial 7/23 920-248-3171
Kim Rahfeldt 1626 Country Club Lane 1st 7/23 920-245-1102
Jonathan Lampe, Ald. 400 N Washington Street Ald. 4/23 920-390-2061
Erin O'Neill 209 Derby Lane partial 7/22 920-261-0601
Betsy Gerike 1029 S 8th Street 1st 7/23 920-248-4489
Christopher Koppes 517 N Washington Street 1st 7/22 920-261-7626
Cassandra Schug    111 Dodge Street    Indefinite  920-262-1460 
 

  Top

Licensing Board
The Licensing Board approves applications for all types of liquor licenses.  These include beverage operator, bars/restaurants, grocery stores, gas stations and various special events that occur within the City.
Meets Wednesdays Before Second Council Meeting at 4:15 p.m.
Name  Address  Term Exp  Phone 
Emily McFarland, Chair    106 Jones Street 4/25 920-262-4000 
Megan Dunneisen, Secretary    106 Jones Street  Indefinite  920-262-4006 
Fred Smith, Ald. 9003 Edgewater Ct 4/23 920-285-0112
Dan Bartz, Ald. 611 S Fifth St 4/23 920-261-8932
Cheri Martin 1512 Country Club Lane  6/24 920-988-1010
Erin Schroeder 1411 S 10th Street 6/24 920-342-9115
Robert Kaminski, Advisor  106 Jones Street Indefinite  920-206-4218 
Steven Chesebro, Advisor  106 Jones Street  Indefinite  920-206-4201 
 

  Top

City Council Representative to Main Street Board

Name  Address  Term Exp.  Phone 
Dana Davis, Ald. 1305 Meadowbrook Dr 4/23 920-248-2524
 Top

Downtown Main Street Construction Task Force

Member Representative Address
Mayor Emily McFarland 106 Jones Street
Alderperson Chris Ruetten 20 Park View Lane
RDA Nate Salas 821 Pheasant Run
Wttn Main Street Program Melissa Lampe 519 E Main Street
Downtown Business Owner Amber Smith 113 E Main Street
City Engineering Department Jaynellen Holloway 106 Jones Street
City Engineering Department Andrew Beyer 106 Jones Street
Wttn Historic Downtown Design Commission Member Steve Board 1019 Boughton Street
WI Dept of Transportation Michelle Ellias WisDOT Representative
WACC Member Andy Grinwald 101 WI-16
Citizen at Large Laurie Hoffmann 1009 N 2nd Street
YAC Representative Sadie Pliska 809 Fieldcrest Court

  Top

Park, Recreation & Forestry Commission 
Park, Recreation & Forestry Commission plans and approves Parks and Recreation programs, administers the budget, recommends to the Common Council all major purchases, and submits ordinances and resolutions for managing Parks and Recreation programs.
Three Year Term
Meets First Monday of Month at 4:30 p.m.
Name  Address  Term # Term Exp Phone 
William Licht,  Ald. 1319 Colonial Drive 1st 4/23 920-246-3790
Kyle Krueger 722 Oakwood Lane 1st 5/23 920-342-9100
Emily Lessner 724 Mary Knoll Lane 2nd 5/23 920-342-0511
Julie Chapman 1015 Labaree Street 1st 5/24 920-296-6369
Jennifer Clayton  1104 N 4th Street 1st 5/25 262-490-3677
Brad Clark 802 Hill Court 3rd 5/24 920-390-9411
Brian Konz, Chair        514 Oak Park Avenue 2nd 5/22 920-261-4574
 

   Top

Plan Commission
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp.  Phone 
Emily McFarland, Chair 106 Jones Street Mayor   920-262-4000 
Jaynellen Holloway    106 Jones Street Engineer    920-262-4050
Jacob Maas 106 Jones Street Zoning   920-262-4041
Mike Slavney (non-voting)   106 Jones Street  Planner   920-262-4040 
Jim Romlein, Ald. 1042 Richards Ave Ald. 4/23 920-262-8000
Tony Arnett  408 S Washington St 2nd 5/22 920-261-5789 
Brian Konz 514 Oak Park Ave           1st 5/22 920-261-4574
Becky Huff 1003 Charles Street 1st 5/24 832-948-8578
Nick Krueger  912 S. 3rd Street partial 5/22 715-505-0158
 

   Top

Police And Fire Commission
Five Year Term
Meets Second Monday at 4:30 p.m.
Name  Address  Term #  Term Exp  Phone 
Tom Godfroy 213 Norma Drive    3rd 5/22 920-261-5606
Jim Schildbach, Vice Chair 506 Clovercrest Court 2nd 5/23 920-261-3271
Nicole Salas 821 Pheasant Run 1st 5/26 920-248-1708
Kelly Kwapil, Secretary 1121 Bayberry Drive  4th 5/25 920-261-2907
Brad Kuenzi, Chair 1406 Richards Avenue 1st 5/24 920-539-5392
 

   Top

Public Safety & Welfare Committee

Name  Address  District  Phone 
Dana Davis,  Ald. 1305 Meadowbrook Dr. 1st 920-248-2524
Will Licht,  Ald.  1319 Colonial Drive 5th 920-246-3790
Eric Schmid, Ald. 605 Lafayette Street 7th 920-245-5114
Fred Smith, Chair 903 Edgewater Ct 6th 920-285-0112

  Top

Public Works Commission

Name  Address  District  Phone 
Chris Ruetten, Ald.  20 Park View Lane 3rd 608-219-3797
Dan Bartz,  Ald.  611 S Fifth Street 4th 920-261-8932
Bob Wetzel, Chair 920 South Street 8th 920-342-9528
Jim Romlein, Ald. 1042 Richards Ave 9th 920-262-8000
Pete Thompson, Citizen Member    617 Chadwick Drive 1/23 920-747-9063

 
Redevelopment Authority
Click here to be redirected to the Redevelopment Authority web site
Five Year Term

Name  Address  Term Exp  Phone 
Chris Ruetten, Ald. 20 Park View Lane 4/23 608-219-3797
Dan Bartz,  Ald. 611 S Fifth Street 4/23 920-261-8932
Brad Kuenzi 1406 Richards Avenue 1/24 920-539-5392
Dave Zimmermann 628 Sweetbriar Lane 1/24 920-261-4342 
Matt Zastrow 1204 Meadowbrook Drive 1/25 920-220-9119
Rob Marchant 607 Green Ridge Circle 1/26 608-209-5236
Nate Salas 821 Pheasant Run 1/27 920-262-4161
Jacob Maas Zoning Administrator   920-262-4041
Alex Allon Strategic Initiatives & Development Coordinator   920-206-4266
 

   Top

Site Plan Review Committee
 
Name  Address  Title  Phone 
Emily McFarland 106 Jones Street  Mayor  920-262-4000 
Jaynellen Holloway  106 Jones Street  Engineer    920-262-4050 
Jacob Maas 106 Jones Street  Zoning Administrator 920-262-4041
Pete Hartz 800 Hoffmann Drive  Water Systems Manager   920-262-4085
Randy Johnson 106 Jones Street  Captain, Police Dept.    920-206-4207 
Mike Slavney Vandewalle & Assoc.  Planner  608-255-3988
Tim Gordon 106 Jones Street  Assistant Fire Chief  920-261-3610 
 

(Park & Recreation Director, Health Officer or designee may also be included.)

Tourism Commission
Three Year Term

Name  Address  Term Exp  Phone 
Aaron David 306 E. Madison Street 2/15/22 920-261-5142
Linda Werth 919 Charles Street 2/15/22 920-261-2796
Cheryl Mitchell 101 Aviation Way 2/15/25 920-262-1910
Randy Wojtasiak 514 S. First Street 2/15/25 920-262-8080
Peter Wright 745 W. Main Street 2/15/25 920-261-9300
Conrad Talaga 501 Pine Hollow Dr. 2/15/25 920-390-9293
Non-voting Member      
Jonathan Lampe, Ald. 400 N Washington  4/23 920-248-0656

    Top

Transit Commission
The Transit Commission bids and awards the City's taxi service provider contract, reviews operations of the shared-ride taxi service, hears citizen complaints and reviews and recommends taxi rates.
Four Year Term
 
Name  Address  Term #  Term Exp Phone 
Will Licht, Ald. 1319 Colonial Drive 1st 4/23 920-246-3790
Tom Hahn 115 Homestead Lane 1st 5/25 920-285-6347
Cathy Egan 1204 Riverview Lane 1st  10/23 920-261-0072
Michelle Bainbridge 1200 Sand Street Partial 10/24 920-285-7848
Laurie Grosenick 1310 Hutson Drive 1st 10/24 920-261-8561
Megan Dunneisen, Secretary 106 Jones St. Indefinite  Indefinite  920-262-4006
 

 Top 

Weed Commissioner

Name  Address  Term Exp. Phone 
Dan Zuelsdorf  811 S 1st Street    Indefinite 920-262-4272 

  
Youth Advisory Committee

Contact:  Mayor McFarland
Committee Mentors:
Riley Kappell
Emelia Groeler
Committee:
Molly Kwapil
Anna Schmid
Owen Leu
Lucy Groeler
Isaac Winters
Sadie Pliska

Top

Zoning Board of Appeals
Three Year Term
Name  Address  Term #  Term Exp  Phone 
Steve Jones 615 Labaree Street  2nd 2/23 920-390-2927 
Paul Dettman 223 E Spaulding Street 3rd 5/24 920-261-1166
Mike Rollert, V Chair 205 W Milwaukee Street 2nd 5/24 920-988-8204
Michael Huebner 1212 W Main Street   2/22 920-253-5143
Jim Freres, Chair  1327 Center Street 3rd 2/23 920-988-7436
ALTERNATES:        
Vacant        
Vacant